Dalyvaujamasis biudžetas sulaukia susidomėjimo – „PBbase“ žymi pirmąsias savo veiklos metines


Seesam Tsokkinen (LAB Taikomųjų mokslų universitetas (LAB UAS), „EmPaci“) iliustracija

Kadangi vis daugiau savivaldybių, nevyriausybinių ir kitų demokratinių organizacijų visame pasaulyje susipažįsta su dalyvaujamojo biudžeto sudarymu, vis dažniau kyla keli pagrindiniai klausimai. Kas yra dalyvaujamasis biudžetas (DB)? Kaip jis įgyvendinamas? Kam jis skirtas? Kokie yra geriausi jo praktikos pavyzdžiai ir kokie iššūkiai yra susiję su jo įgyvendinimu ir tvarumu? Ieškant atsakymų į šiuos esminius klausimus gali pasitarnauti tarptautinis „PBbase“ tinklas – vieta, kurioje galima keistis informacija bei peržiūrėti įvairią medžiagą anglų ir kitomis kalbomis.
„PBbase“ tinklas buvo sukurtas vykdant projektą „EmPaci“ – „Dalyvaujamojo biudžeto įgalinimas Baltijos jūros regione“ (angl. „Empowering Participatory Budgeting in the Baltic Sea Region“). Jis yra atviras visoms suinteresuotoms šalims, o jo tikslas – dalintis informacija ir patirtimi apie dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimą įvairiose vietinėse aplinkose. „PBbase“ daugiausia veikia kaip keitimosi informacija platforma, sutelkianti dalyvaujamojo biudžeto ekspertus, savivaldybes ir kitas suinteresuotas šalis. Dabar, baigiantis 2021 metams, tarptautinis dalyvaujamojo biudžeto tinklas švenčia pirmąsias savo veiklos metines.
Pirmieji „PBbase“ metai buvo puiki naujojo tinklo pradžia. „PBbase“ jau surengė šešis tarptautinius renginius įvairiomis su dalyvaujamuoju biudžetu susijusiomis temomis, kuriuos organizavo ekspertai iš daugelio Europos šalių. Šie renginiai subūrė akademikus, savivaldybių darbuotojus, piliečius, nevyriausybines organizacijas ir kitus dalyvius, besidominčius įvairiais būdais, kaip skirtingose aplinkose galima įgyvendinti dalyvaujamąjį biudžetą. Renginiuose buvo aptariamos tokios temos kaip dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimas mokyklos aplinkoje, mažesnio masto dalyvaujamojo biudžeto veikla mažesnėse savivaldybėse ir besivystantis dalyvaujamojo biudžeto pobūdis. Nors renginiai jau sulaukė pastebimo susidomėjimo, visuomet laukiame ir daugiau dalyvių – kviečiame prisijungti visus norinčius.
Vienerių metų sulaukęs „PBbase“ taip pat įtvirtino savo egzistavimą, paskirdamas ekspertų valdybą. Valdyba yra sukurta siekiant palengvinti „PBbase“ veiklos ir būsimų renginių organizavimą, o jos nariai įgalioti veikti kaip pranešėjai dalyvaujamojo biudžeto ir „PBbase“ vardu. Naujai suformuotos „PBbase“ ekspertų valdybos nariai yra iš įvairių Baltijos jūros regiono šalių. Pirmoji 2022 metų ekspertų valdyba buvo paskirta 2021 m. gruodžio 15 d.

Valdybos narių sąrašas abėcėlės tvarka:
Jaroslav Dvorak, Klaipėdos universitetas, Lietuva
Ellen Haustein, Rostoko universitetas, Vokietija
Annukka Heinonen, LAB Taikomųjų mokslų universitetas, Suomija
Magda Leszczyna-Rzucidło, Baltijos regioninio ir Europos koncerno „BISER“ institutas, Lenkija
Peter Lorson, Rostoko universitetas, Vokietija
Renāte Lukjanska, Socialinių inovacijų centras, Latvija
Lienīte Priedāja-Klepere, Vidzeme Planning region, Latvija
Jan Sienkiewicz, Bielsko Bialos regioninės plėtros agentūra, Lenkija
Lotta-Maria Sinervo, Tamperės universitetas, Suomija
Dmitrii Trutnev, ITMO universitetas, Rusija

Dalyvaujamojo biudžeto tinklas yra svarbus ir pradedantiesiems, ir patyrusiems dalyvaujamojo biudžeto įgyvendintojams. Skirtingų sričių geriausių praktikos pavyzdžių studijavimas yra puikus būdas kuriant, tobulinant ir įgyvendinant dalyvaujamojo biudžeto strategiją. Keitimasis informacija ir lyginamoji analizė taip pat padeda išvengti rizikos įgyvendinant dalyvaujamąjį biudžetą bei prisideda prie jo sėkmės“, – teigia Peter‘is Lorson‘as, naujai išrinktos 2022 m. „PBbase“ ekspertų valdybos pirmininkas.

Tarptautinis „PBbase“ aspektas užtikrina, kad būtų atstovaujama įvairioms nuomonėms, kultūroms ir teisinėms aplinkoms, o skirtingose aplinkose gali atsiskleisti keli dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimo būdai. Prie „PBbase“ gali prisijungti visi norintys ar planuojantys įgyvendinti dalyvaujamąjį biudžetą arba tiesiog besidomintys šia tema – nuoširdžiai laukiame visų. Naujausią informaciją apie buvusius ir būsimus „PBbase“ renginius galite rasti čia (spausti).

„PBbase“ sukūrė puikią nemokamą vaizdo medžiagą visiems, kurie domisi dalyvaujamuoju biudžetu ir įvairiais jo elementais. Trumpi mokomieji vaizdo įrašai anglų kalba prieinami „PBbase“ YouTube kanale šiuo adresu (spausti).

„PBbase“ LinkedIn grupę, skirtą keistis žinutėmis su kitais nariais, galite rasti čia (spausti).

„PBbase“ yra projekto „EmPaci“ – „Dalyvaujamojo biudžeto įgalinimas Baltijos jūros regione“ (angl. „Empowering Participatory Budgeting in the Baltic Sea Region“) produktas. Šiuo ES pagal Interreg programą finansuojamu projektu siekiama plėtoti ir įgyvendinti dalyvaujamąjį biudžetą devyniose savivaldybėse šešiose Europos šalyse (Suomijoje, Vokietijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje ir Rusijoje). Daugiau informacijos apie „EmPaci“ projektą galite rasti čia (spausti).


Related posts