Dirbtinio intelekto taikymas viešajame sektoriuje – daugiau klausimų nei atsakymų

Dirbtinis intelektas šiuolaikiniame pasaulyje jau tapo kasdienybe ir yra taikomas įvairiose srityse. Žmogaus protą imituojantys dirbtiniai neuroniniai tinklai gali apdoroti didelį kiekį informacijos ir daug greičiau nei žmogus spręsti uždavinius ir problemas. Natūralu, kad šiuo įrankiu skuba naudotis privatus sektorius, o su pastaruoju koja kojon siekiantis žengti viešasis sektorius negali atsilikti, nors tradiciškai yra apraizgytas biurokratinių procesų voratinkliais ir disponuoja mažesniais ištekliais. Dėl savo specifikos viešasis sektorius yra priverstas įveikti daugiau kliūčių ir atrasti naujų, precedento neturinčių sprendimų, kaip savo veikloje išnaudoti dirbtinio intelekto teikiamus privalumus bei išvengti galimų neigiamų taikymo pasekmių.

Žmogaus teisių ribos Lietuvoje: ar tai “tik” politinės etikos krachas?

Pradžioje norėčiau skaitytojus informuoti, kad kalbėsiu apie Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą. Tiksliau ne apie projekto turinį, o apie šio projekto pristatymo LR Seime aplinkybes. Iš tiesų įstatymo projektas vertas diskusijų, argumentuotų svarstymų, tačiau būdamas toks diskutuotinas, kartu atvėrė dideles problemas, apie kurių egzistavimą šiuolaikinis Lietuvos pilietis veikiaiusiai net nebūtų susimąstes. Galbūt sakysite, jog tai jau “sena” tema šiandieniniame informacijos sraute, tačiau raginu prie jos sugrįžti jau ne su pasipiktinimo atraštėmis ir raginimais facebook’e pasirašyti peticiją, o su šiek tiek filosofine potekste, skatinančia paklausti savęs ir kitų, ar politiko atsiprašymas padės.…

Ar Lietuvos politinės kultūros brendimas skatina populizmo evoliuciją?

Pastarąją savaitę daugelį Lietuvos piliečių ir stebina, ir džiugina strautas nuotraukų iš išankstinio balsavimo vietų. Eilės tikriausiai atsiranda ir dėl to, kad išties didelė dalis žmonių, ypač jaunų, bando pabėgti nuo niūrios ir varganos Lietuvos periferijos į didmiesčius, tačiau gyvenamosios vietos registraciją dažniausiai “pamiršta” gimtuosiuose namuose (straipsnio autorė nėra išimtis). Tačiau šįkart kalbėsime ne apie tai, kaip tai paveiks rinkimų rezultatus ir kuri politinė partija taps lydere (tai sužinosime jau netrukus), o apie tai, kaip pastaruoju metu populizmas bando paveikti eilinį Lietuvos rinkėją. Puikią pačios populizmo sąvokos analizę pateikia J.Stašienė…